Smart Temasına Hoşgeldin!

18.02.2019

Bluetooth Kulaklık Nasıl Seçilir?Bluetooth kulaklık seçerken öncelikle rahatlık ve konfor ararız. Sonrasında ise ihtiyaçlarımızı karşılayıp karşılamadığı sorusunu yanıtlamaya çalışırız. Ben kulaklık tercih ederken genellikle bu iki kritere göre karar veriyorum. Bluetooth kulaklık modelleri kullanım alanına göre sınıflandırılmış olsa da önemli olan ilk nokta ergonomik olmasıdır. Bu yüzden satın almadan önce mutlaka kulağınızda deneyin.

Eğer kulaklığı iş için kullanacaksanız profesyonel modellerden edinmelisiniz. Bu modeller genelde kulak askılı modellerdir ve üzerinde çağrıyı cevaplayabilmeniz için bir tuş bulunur. Bu kulaklıkları dtercih etmeden önce; kulak askısı kulağımı rahatsız ediyor mu? Üzerinde bulunan tuş rahat kullanılabiliyor mu? Mikrofonun konum ayarı yapılabiliyor mu? Pil ömrü ne kadar?… Sorularına yanıt bulmalısınız.

Stereo kulaklıklar da tercih edebileceğiniz modeller arasında. Ben stereo kulaklıkları seviyorum, çünkü hem iş için kullanılabiliyor hem de telefondan, tabletten kablosuz bir şekilde müzik dinlemeye olanak sağlıyor. Bu kulaklıkları hem kulak üstü hem de kulak içi formatları mevcut.

Bluetooth kulaklık alırken “noise cancelling” yani gürültü engelleme özelliğinin olup olmadığına dikkat edilmeli. Bu özelliğe sahip kulaklıklar diğerlerinden biraz pahalı olsa da eğer kulaklığı daha çok dış mekanlarda kullanacaksanız bence tercihiniz bu kulaklıktan yana olmalı.

Alacağınız kulaklığı iş ortamında ya da mobil zamanlarda kullanacaksanız kulaklığın pil ömrünü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Pil ömrünü kıstas olarak alan kullanıcılar için 5 saatlik konuşma avantajı sunan modeller mevcut. Eğer telefonla çok az görüşme yapıyorsanız 1 güne kadar bekleme süresi olan cihazlar tercih etmeniz şarj derdinden kurtulmanızı sağlar.