Smart Temasına Hoşgeldin!

29.12.2018

Ütü Taban Temizliği Nasıl Yapılır?Ütü tabanı temizliği, ütülerimizin tabanları düzenli aralıklarla hafif sıcakken temiz bir bez yardımıyla silersek kireçlenme ve kalıntıların birikmesinin önüne geçebiliriz. Ütülerimizin tabanlarında, yapışan toz ve tüylerin kalıntıları ya da yanlış ısı ayarı sebebiyle bazı hassas kıyafetlerimizi kazara yaktığımızda kumaşların kalıntıları olabilir. Tabanı kirlenmiş ütü nasıl temizlenir diyorsanız…

Ütü Nasıl Temizlenir

Teflon ütü taban temizliği için, yapısına zarar vermemek adında doğal yöntemler kullanılabilir. Bunun için temiz bir bezi ıslatıp bir miktar karbonata batırarak ütü tabanını ovabilirsiniz, aynı işlemi beze sirke dökerek de yapabilirsiniz. Yine gözenekleri de kulak çöpü ile temizleyebilirsiniz. Başka bir yöntem ise daha inatçı lekeler için kullanılabilir, bir gazetenin üzeri tuz ile kaplanır, ütünüz sıcak iken tabanı bu tuzlu zeminde gezdirilir. Daha sonra temiz bir bezle ütü silinir.

Yine evdeki malzemeler ile doğal temizlik yöntemlerinden bir diğeri de diş macunu ile temizlemektir. Yapısı gereği lekeleri çıkarmada size yardımcı olacaktır. Ütü soğukken tabanın yüzeyi diş macunu ile kaplanır. Daha sonra fişe takılır yaklaşık beş dakika kadar bu şekilde bırakılır, ütü ısındığında yüzey temiz bir bez yardımı ile ovulur.

Ütü Nasıl Temizlenir

Çelik tabanlı ütü altı temizlemede ise, yüzeyi çizmeden temizlemek önemlidir. Kalıntıları ya da yanıkları temizlemek için çelik tabanlı ütülerimizde diş macunu ile temizleme, sirke ile temizleme gibi çok tahriş yaratmayacak yöntemler seçilebilir.

Ütü içi ve ütü altı temizliği düzenli yapılmaz ise, bu bir süre sonra ütülediğimiz kıyafetlerimize zarar vermeye başlayabilir. Altı yanmış ütüleriniz için ütü tabanı temizliği, kireçlenmiş ütü içleri için ise ütü içi nasıl temizlenirkonularını gözden geçirmeniz, pratik ve çok kolay yöntemleri öğrenmeniz, bir kaza olmadan önce gerekli temizliği yapmanız, ütünüzün ilk günkü gibi tertemiz kalmasını sağlamanız önemlidir.